Rate this post
Пещера Утробата
Утробата, още известна като Вулвата и Проходна, датира от XI-X в. Пр. н.е.

ВРЕМЕ

Около 1-1.5 часа

Локация

Област Кърджали

Трудност

Труден преход

Малко повече информация

Утробата, още известна с имената Вулвата и Проходна, е пещера тип ‚утроба‘, която датира от XI-X в. Пр. н.е. Пещерите от този тип са често срещани в Родопите и символизират култа на траките към Богинята майка и плодородието, като тази е именно използвана във функцията си на светилище за извършване на почетни обредни ритуали. Утробата се намира над язовир Кърджали, на мястото където в него се влива р. Боровица.

Пещера Утробата представлява естествен процеп в скалата с височина и ширина на отвора 3 и 2.5 метра и първоначална дълбочина от 16 метра. Впоследствие тя е допълнително дооформена, за да се достигне до дълбочина от 22 метра, а в дъното й е изграден олтар, който е висок малко над метър. Олтарът е разположен на конкретно място, така че да бъде огряван от проникващата слънчева светлина на обяд. Процепът, през който влиза светлината, пречупва слънчевите лъчи по начин те да придобият фалосна форма и така се постига символично оплождане на утробата. Това може да се наблюдава най-ясно през зимните месеци, когато слънцето е ниско над земята. В пещерата също се наблюдават и няколко други феномена, които привличат вниманието и интереса. Единият от тях е свързан с факта, че стените на пещерата са постоянно мокри от течаща вода, въпреки скалистия и безводен район, в който тя се намира. Другият се изразява в силната акустика в пещерата, въпреки неголемите й размери. 

Пътят към Утробата тръгва от гр. Кърджали, минава през селата Срединка, Енчец и Дъждовница и стига до хижа Боровица, като началото на пътеката към самата пещера започва на няколко километра след хижата. В началото на пътеката има информационна табела, която обозначава маршрута. Преходът се изминава за около час, час и половина в зависимост от темпото на вървене и правените почивки. По пътеката има изградени четири беседки, където може да се спира, като след последната се завива рязко наляво и след това се върви по самия скален склон, за да се достигне до входа на пещерата.

Идеи за комбиниране

В близост до пещера Утробата се намира скалният масив край с. Дъждовница, а също и язовир Боровица и старият римски мост при с. Ненково.

Did you enjoy this article?

(4.5/5)

Шуменска крепост

Шуменската крепост е една от най-големите средновековни крепости, запазени на територията на България.

Крепост Овеч

Едно от най-впечатляващите исторически и туристически места, свързани със средновековната история на България.

Плиска

В своя разцвет градът се разпростира върху 23 кв. км – впечатляваща площ, която го нарежда сред най-големите европейски градове от епохата.

Яйлата

Природата в Яйлата е изключителна. В района гнездят и преминават над 178 вида птици, а животинският свят включва повече от 270 регистрирани вида.

Нос Калиакра

Мястото впечатлява не само с историческа значимост, но и с уникална природа и морски пейзажи.

Аневско кале- Копсис

репостта се намира на 960 метра надморска височина, в планински рид, от който се разкриват панорамни гледки към Карловското поле и Средна гора.

Цари Мали град

Възстановена късноантична крепост, разположена над село Белчин,върху хълма Свети Спас.

⚠️ Внимание! Данните са неофициални. Предназначени са за насока и ориентир, а не официален източник на информация.

Източници

Фотопътеводител Източни Родопи, автор Виолета Евтимова

FAQ

Често Задавани Въпроси

Труден ли е преходът към пещера Утробата?

Да, преходът е труден и отнема между един и един час и половина.

Често ли се срещат пещери тип ‚утроба‘ в Родопите?

Да, подобни пещери се срещат често в Родипите.

Какви са размерите на пещера Утробата?

Пещерата преставлява естествен скален процеп с размери 3 на 2.5 метра и дълбочина 16 метра.

В коя област се намира пещера Утробата?

Пещерата се намира в област Кърджали.

Как още е известна пещера Утробата?

Пещера Утробата е още известна като Вулвата и Проходна.

Какво е интересно за пещера Утробата?

В пещера Утробата има олтар, разположен на такова място, че да бъде огряван от проникващата слънчева светлина и по този начин се постига ефектът на символично оплождане на утробата.