Rate this post
Шуменска крепост
Шуменската крепост е една от най-големите средновековни крепости, запазени на територията на България.

ВРЕМЕ

Стига се лесно с автомобил

Локация

област Шумен

Трудност

Лесен преход

Малко повече информация

Шуменската крепост е от историко-археологическия резерват „Шуменска крепост“, разположен в парка „Шуменско плато“, на около 3 километра западно от град Шумен. Това място е известно и с името Стария град.Археологическите изследвания показват, че районът е бил обитаван още през 12-ти век пр.Хр. Крепостта е била многократно разрушавана и възстановявана, като е оцеляла до 1444 година. Първоначалните обитатели на крепостта са били траките, вероятно от племето гети, които изградили първото укрепено селище с крепостен зид, който защитава равната площ от юг и запад, докато от изток и север теренът е бил защитен от естествени скални образувания.През 1-ви век, римляните завладяват територията и укрепяват крепостта с нова стена и бойни кули. В края на 4-ти век, византийците изграждат петоъгълни кули, за да устоят на обстрел с каменометни машини. През ранновизантийския период Шуменската крепост става важен производствен и търговски център, а по времето на император Юстиниан I тя служи като ключова крепост, бранеща подстъпите към Стара планина.През следващите векове крепостта е нападана и разрушавана от различни варварски племена. След кратко прекъсване животът в крепостта се възобновява през 8-ми век и продължава да се развива през 9-ти и 10-ти век, като през този период тя става значимо укрепление за българите. През 11-ти век, по време на печенежките нашествия, крепостта е разрушена, но по-късно отново е възстановена.През 12-ти век, след освобождението на България от византийско владичество, Шумен става важен стратегически и търговски център по времето на Второто българско царство. Тогава е извършена и най-голямата реконструкция на крепостта, включително изграждането на нов външен укрепителен пояс и наблюдателни кули за защита.Шуменската крепост съществува и през първите години на османското владичество, но е превзета от османските войски още преди 1388 година. През 1444 година, по време на Втория кръстоносен поход, крепостта е опожарена и разрушена. След това животът се премества в подножието на крепостта, където възниква съвременният град Шумен.Днес, крепостта е добре проучена археологически. При разкопките са разкрити различни части от стените на крепостта, които показват развитието й през различните исторически периоди. Запазени са руини на римска, ранновизантийска и средновековна крепост, както и следи от църкви, бани и водоеми. Крепостта е реставрирана, като днес може да се видят частично възстановените източна и южна стена и кулата.Шуменската крепост е популярна туристическа дестинация и част от „Стоте национални туристически обекта“. Туристите могат лесно да достигнат до нея, като се отправят към парк „Шуменско плато“, само на около 3 километра от Шумен, и да се насладят на богатата история и невероятната гледка към града и природния парк.

Идеи за комбиниране

Пещерна Бисерна,Мемориален комплекс „Създатели на българската държава,Скалният манастир „Свети Иван Рилски“, Екопътека Калето , Плиска

Did you enjoy this article?

(4.5/5)

Крепост Овеч

Едно от най-впечатляващите исторически и туристически места, свързани със средновековната история на България.

Плиска

В своя разцвет градът се разпростира върху 23 кв. км – впечатляваща площ, която го нарежда сред най-големите европейски градове от епохата.

Яйлата

Природата в Яйлата е изключителна. В района гнездят и преминават над 178 вида птици, а животинският свят включва повече от 270 регистрирани вида.

Нос Калиакра

Мястото впечатлява не само с историческа значимост, но и с уникална природа и морски пейзажи.

Аневско кале- Копсис

репостта се намира на 960 метра надморска височина, в планински рид, от който се разкриват панорамни гледки към Карловското поле и Средна гора.

Цари Мали град

Възстановена късноантична крепост, разположена над село Белчин,върху хълма Свети Спас.

Крепост Мисионис

Сред живописните склонове на Преславската планина, в близост до съвременния град Търговище, се намират останките от Мисионис – впечатляващ античен и средновековен град.

⚠️ Внимание! Данните са неофициални. Предназначени са за насока и ориентир, а не официален източник на информация.

Източници

"Фото пътеводител на крепости и антични градове в България" , Иво Николов и Мартин Стойков

FAQ

Често Задавани Въпроси

Какво представлява Шуменската крепост?

Шуменската крепост е една от най-значимите средновековни крепости в България. Разположена на Шуменското плато, тя има дълга история, започваща още през тракийските времена и преминаваща през различни исторически периоди, като римски, византийски и български.

Как да стигна до Шуменската крепост?

Шуменската крепост се намира на около 3 километра западно от град Шумен, в парка „Шуменско плато“. Можете да стигнете лесно до нея с кола, като се насочите към посочената пътека към крепостта, където има и указателни табели.

Каква е историческата значимост на Шуменската крепост?

Шуменската крепост е била ключово стратегическо място през различни исторически периоди, като през Византийската и Първото и Второто българско царство. Тя е била важен военен и търговски център и е преживяла многобройни нападения, възстановявания и разрушения през вековете.

Мога ли да посетя Шуменската крепост през цялата година?

Да, Шуменската крепост е достъпна през цялата година. Тя е реставрирана и предлага възможности за разглеждане и туристически обиколки. През лятото може да се насладите на красивите гледки, а през зимата крепостта предлага уникално изживяване на фона на снежните пейзажи.

Какви туристически съоръжения има около Шуменската крепост?

В околностите на Шуменската крепост има изградени алеи и указателни табели, които улесняват туристите. Освен това, близо до крепостта има паркинг за посетители и удобства за почивка.

Каква е възрастта на Шуменската крепост?

Шуменската крепост има хилядолетна история и е била населявана още през тракийската епоха. През вековете е претърпявала различни строителни и архитектурни промени, като част от нея датира още от римския и византийския период.