Rate this post
Широка лъка
Широка лъка е единственото село в Родопите, включено в списъка на 100-те национални туристически обекта на България

ВРЕМЕ

Стига се лесно с кола

Локация

област Смолян

Трудност

Лесен преход

Малко повече информация

Обявено за архитектурен и фолклорен резерват, то привлича много посетители, които многократно надвишават броя на постоянните му жители, които по последни данни са 468. Селото е разположено на средна надморска височина от 1050 м, по двата бряга на река Широколъшка, в долина, където реката образува завой, откъдето идва и името на селото – "лъка", което означава завой. Архитектурата на Широка лъка е типична за Родопите и впечатлява със своите двуетажни къщи с еркери и вътрешни дървени стълбища. Стаите са просторни с малки прозорци, обзаведени с миндери и покрити с шарени черги. Къщите са разположени амфитеатрално, като създават впечатление, че една надвисва над друга. Сред най-забележителните къщи в селото са Згуровската, Учиковската и Григоровската, както и родната къща на Екзарх Стефан I и къщата на капитан Петко войвода, която е била негов щаб. Селото е основано през XVII век, но разцветът му настъпва през XIX век, когато се изгражда и църквата „Успение на Пресвета Богородица“, построена с труда на цялото село за рекордните 38 дни. Иконостасът е рисуван от учениците на братята Димитър и Захари Зограф от Самоков, като има предположения, че той е лично тяхно дело. Широка лъка е и важен фолклорен резерват, като всяка първа неделя от март се провежда традиционният кукерски фестивал „Песпонеделник“. Тогава улиците на селото се изпълват с кукери, облечени в костюми от червени и декоративни елементи, които използват чанове, за да прогонят злото и болестите. Селото е известно и със своите музикални традиции, като от него са произлезли много известни гайдари и певци. За да се съхрани и развива този културен елемент, през 1971 година в Широка лъка е открито Националното училище за фолклорни изкуства, което обучава ученици в народни танци, пеене и свирене на традиционни инструменти като гайда, кавал и тамбура. Това училище допълва уникалността на селото и го превръща в съкровищница на родопската музика и култура. Широка лъка е лесно достъпно, тъй като се намира на основния път, свързващ градовете Девин и Смолян.

Идеи за комбиниране

Скално образование Момата, село Гела

Did you enjoy this article?

(4.5/5)

Вазова екопътека

Това е перфектно място за разходки сред природата, предлагащо впечатляващи панорамни гледки.

Екопътека Под пръските на водопада

Пътеката преминава през красивия каньон, обграден от река Козница, а пейзажът е допълнен от многобройни живописни падове, вечнозелени мъхови покрити камъни около реката и свежия въздух.

Дряновска екопътека

По пътеката ще имате възможността да се насладите на впечатляващи панорамни гледки към манастира и реките.

Екопътека Чилингира

Възхитителните зелени хълмове на планината, отразяващи се в спокойната водна повърхност, и романтичните хотелчета и вили край бреговете създават усещане за идилия.

Карталските водопади

Това е едно от малкото места около Велико Търново, където може да се насладите на природната красота и тишина, далеч от тълпите туристи.

Зелена пътека

Пътеката води до аязмо с параклис, пещера с каменен отпечатък на образа на Света Богородица и църквата „Свети Архангел Михаил“. Мястото е перфектно за разходки и пикници сред природата.

Водопад Сливодолското падало

Сливодолското падало, което достига височина около 50 метра, е водопад, разположен в красива местност, в непосредствена близост до реката.

⚠️ Внимание! Данните са неофициални. Предназначени са за насока и ориентир, а не официален източник на информация.

Източници

"Фото пътеводител на Западните Родопи", Виолета Евтимова

FAQ

Често Задавани Въпроси

Къде се намира Широка лъка?

Широка лъка се намира в Родопите, на пътя, свързващ градовете Девин и Смолян.

Какво прави Широка лъка толкова специално?

Широка лъка е единственото село в Родопите, включено в списъка на 100-те национални туристически обекта на България и е обявено за архитектурен и фолклорен резерват.

Каква е архитектурата на Широка лъка?

Селото е известно със своите двуетажни къщи, изградени в типичния за Родопите архитектурен стил, с еркери, вътрешни дървени стълбища и просторни стаи, обзаведени с миндери и черги.

Какви значими сгради има в Широка лъка?

Сред значимите сгради са Згуровската, Учиковската и Григоровската къщи, както и родната къща на Екзарх Стефан I и къщата на капитан Петко войвода.

Какви музикални традиции има Широка лъка?

Широка лъка е известна със своите музикални традиции и е родно място на много известни гайдари и певци. В селото има Национално училище за фолклорни изкуства, открито през 1971 година.

Как да стигна до Широка лъка?

Селото е лесно достъпно, като се намира на пътя между Девин и Смолян.