Rate this post
Крепост Неутзикон
Днес, крепостта е една от най-запазените крепости в България и е част от стоте национални туристически обекта на страната.

ВРЕМЕ

Около 10-15 минути

Локация

Област Хасково

Трудност

Лесен преход

Малко повече информация

Разположена в най-крайните части на Източните Родопи, крепост Неутзикон винаги е имала важно стратегическо значение във функцията си на гранична стражева крепост за защита на териториите в Тракия. Въпреки малката надморска височина, на която тя е построена, от нея ясно се вижда голяма част от околността. Днес, тя е една от най-запазените крепости в България и е част от стоте национални туристически обекта на страната. Поради тези причини тя е една и от най-посещаваните забележителности и е обявена за археологически паметник на културата.

Площта на крепостта е около 7 декара и е с формата на неправилен четириъгълник, с размери 110 на 60 метра. Стените й са с различна дебелина от 1.90 (северната), през 2.30 (източната/западната) до 2.60 (южната) метра, като са изградени от ломен камък, споен с бял хоросан. По тях са разположени девет кули с височина от над 10 метра и заоблена форма, като пет от тях се намират на южната страна, две – на западната и по една на северната и източната. До 1900 г. крепостната стена е завършвала със зъбери, които обаче след това биват разрушени. 

Интерес буди устройството на крепостта, а именно, че веднага след главния вход всеки нежелан гост се е озовавал на малка площадка, където е бил под прицел на стрелци от две посоки. Подобен замисъл се вижда и в кулата донжон (тесен отвор по цялата височина на вътрешността на крепостта), която е позволявала отбрана на укреплението, дори когато нападатели са проникнали вече в него. 

Крепост Неутзикон е предпочитано място за посещение и отдих както на местните жители, така и на туристите. Намира се в близост до с. Мезек и достъпът до нея е по асфалтов път, добре указан с табели.

Идеи за комбиниране

В близост до крепостта може да се посетят известната тракийска гробница край село Мезек и връх Шейновец.

Did you enjoy this article?

(4.5/5)

Вазова екопътека

Това е перфектно място за разходки сред природата, предлагащо впечатляващи панорамни гледки.

Екопътека Под пръските на водопада

Пътеката преминава през красивия каньон, обграден от река Козница, а пейзажът е допълнен от многобройни живописни падове, вечнозелени мъхови покрити камъни около реката и свежия въздух.

Дряновска екопътека

По пътеката ще имате възможността да се насладите на впечатляващи панорамни гледки към манастира и реките.

Карталските водопади

Това е едно от малкото места около Велико Търново, където може да се насладите на природната красота и тишина, далеч от тълпите туристи.

Зелена пътека

Пътеката води до аязмо с параклис, пещера с каменен отпечатък на образа на Света Богородица и църквата „Свети Архангел Михаил“. Мястото е перфектно за разходки и пикници сред природата.

Водопад Сливодолското падало

Сливодолското падало, което достига височина около 50 метра, е водопад, разположен в красива местност, в непосредствена близост до реката.

Черни връх

Черни връх е един от най-лесно достъпните планински първенци, а най-простият начин да го достигнете е маршрутът, който започва от хотел „Морени“. От тук почти няма да усещате, че се изкачвате към планински връх, който всъщност е четвърти по височина в България.

⚠️ Внимание! Данните са неофициални. Предназначени са за насока и ориентир, а не официален източник на информация.

Източници

Фотопътеводител Източни Родопи, автор Виолета Евтимова

FAQ

Често Задавани Въпроси

Къде се намира крепост Неутзикон?

Крепост Неутзикон се намира до свиленградското село Мезек, в най-крайните части на Източните Родопи, досами границите ни с Гърция и Турция.

Откога датира крепост Неутзикон?

Докато за някои няма съмнение, че това е именно известната от писмените източници крепост Неутзикон, други смятат, че това е крепостта Версиникия, край която хан Крум разбива византийците през 813 г. и завладява Тракия.

Как е устроена крепост Неутзикон?

Крепостта е устроена така че евентуални нападатели да бъдат под обстрел от стрелци от две страни.

Какъв е достъпът до крепост Неутзикон?

Асфалтов път от село Мезек води до самата крепост, като мястото е ясно указано с табели.

Колко кули има крепост Неутзикон?

Крепостта разполага с девет кули – пет от южната страна, две от западната и по една от северната и източната.

Какво е състоянието на крепост Неутзикон?

Крепостта е била в запазено състояние до началото на ХХ в., когато обаче бива отчасти разрушена за изграждането на турски казарми в Свиленград.