Rate this post
Крепост Баба Вида
Единствената почти напълно запазена крепост от времето на Второто българско царство.

ВРЕМЕ

Стига се лесно с кола

Локация

област Видин

Трудност

Лесен преход

Малко повече информация

Крепостта „Баба Вида“, наричана още Бабини Видини кули, е средновековно укрепление в град Видин. Град Видин има древна история и стратегическо значение още от Античността. Още като римска крепост с името Бонония, той е част от отбранителната система по Дунав. Впоследствие Видин преминава под властта на византийци, българи, унгарци и османци, но през цялото време запазва своето значение като военен и административен център.Българите възстановяват града през IX век и го укрепват със здрави каменни стени. С течение на времето Видин се утвърждава като важен град в Северозападна България. През XIII–XIV век Бдин (старото име на Видин) става столица на самостоятелно феодално владение, управлявано от деспот Шишман, а по-късно и от цар Иван Срацимир. Тогава крепостта придобива облика, който частично се е запазил до наши дни.Името „Баба Вида“ е свързано с народна легенда. Според нея, Вида била дъщеря на болярин, която отказала да се омъжи, за да не допусне владенията ѝ да бъдат пропилени, както това се случило с тези на нейните сестри. Тя построила замък и останала в него до края на живота си, защитавайки народа си. В знак на признателност, след смъртта ѝ крепостта била наречена на нейно име. След османското завладяване през 1396 г., крепостта запазва военното си значение. През XVIII век, по време на управлението на Осман Пазвантоглу – местен феодал, който оспорва властта на султана – Видин се превръща във важен политически и военен център. По това време се извършват множество архитектурни промени по крепостта, за да отговори на изискванията на новото време – включително приспособяването ѝ за артилерия и съвременни бойни действия.„Баба Вида“ е изградена с почти квадратна форма и има площ около 5 декара, като с околния ров достига до 9.5 декара. Състои се от две основни стени – външна и вътрешна, като вътрешната има девет кули. Между двете стени се образува вътрешен двор. Около крепостта има ров, захранван с вода от река Дунав, а достъпът е бил възможен чрез подвижен дървен мост.През османския период крепостта е включена в по-голямото укрепление, известно като Калето – мащабна система от защитни съоръжения, порти и стени, изграждана между края на XVII и началото на XVIII век. Част от тези съоръжения, включително крепостната стена с порти като Стамбол капия и Топ капия, са запазени и до днес.След Освобождението, крепостта дълго време е използвана от военните. През 1958 г. е открита за посетители като музей, а през 1964 г. е обявена за паметник на културата с национално значение. Днес тя е сред най-посещаваните туристически обекти в България, включена в списъка на Стоте национални туристически обекта. Освен като исторически паметник, крепостта често се използва за културни събития и заснемане на филми.

Идеи за комбиниране

Видинска синагога, Белоградчишките скали, крепост Калето , пещера Магурата

Did you enjoy this article?

(4.5/5)

Шуменска крепост

Шуменската крепост е една от най-големите средновековни крепости, запазени на територията на България.

Крепост Овеч

Едно от най-впечатляващите исторически и туристически места, свързани със средновековната история на България.

Плиска

В своя разцвет градът се разпростира върху 23 кв. км – впечатляваща площ, която го нарежда сред най-големите европейски градове от епохата.

Яйлата

Природата в Яйлата е изключителна. В района гнездят и преминават над 178 вида птици, а животинският свят включва повече от 270 регистрирани вида.

Нос Калиакра

Мястото впечатлява не само с историческа значимост, но и с уникална природа и морски пейзажи.

Аневско кале- Копсис

репостта се намира на 960 метра надморска височина, в планински рид, от който се разкриват панорамни гледки към Карловското поле и Средна гора.

Цари Мали град

Възстановена късноантична крепост, разположена над село Белчин,върху хълма Свети Спас.

Крепост Мисионис

Сред живописните склонове на Преславската планина, в близост до съвременния град Търговище, се намират останките от Мисионис – впечатляващ античен и средновековен град.

⚠️ Внимание! Данните са неофициални. Предназначени са за насока и ориентир, а не официален източник на информация.

Източници

"Фото пътеводител на крепости и антични градове в България" Иво Николов и Мартин Стойков

FAQ

Често Задавани Въпроси

Какво представлява крепостта Баба Вида?

Крепостта Баба Вида е средновековно укрепление във Видин и е единствената в България, която е запазена почти напълно от времето на Второто българско царство.

Откъде идва името на крепостта Баба Вида?

Името на крепостта Баба Вида произлиза от народна легенда за девойката Вида, която построила замъка, останала неомъжена и посветила живота си на защитата на своите поданици.

Каква е архитектурата на крепостта Баба Вида?

Крепостта Баба Вида има почти квадратна форма с площ от около 5 декара, девет кули, две отбранителни стени и ров, запълван с вода от река Дунав.

Кога е отворена за посетители крепостта Баба Вида?

Крепостта Баба Вида е отворена за посетители през 1958 г., след като преди това е била използвана от военните.

Какво може да се види днес в крепостта Баба Вида?

Днес в крепостта Баба Вида могат да се видят оригиналните кули, укрепителни стени, ровът, музейни експозиции и части от по-късните османски преустройства.

 

Защо крепостта Баба Вида е важен туристически обект?

Крепостта Баба Вида е сред Стоте национални туристически обекта, представлява уникален пример на българско крепостно строителство и е символ на историческата мощ на Видин.