Rate this post
Беловска базилика
Базиликата датира от V-VI в. Сл. Хр. и е била част от града-крепост Левке.

ВРЕМЕ

Около 30-40 минути

Локация

Област Пазарджик

Трудност

Труден преход

Малко повече информация

Беловската базилика е една от най-значимите запазени базилики в България и се намира на 7 км южно от гр. Белово. Тя се помещава в местност, позната сред местното население като Свети Спас, и е много посещавана въпреки трудната си достъпност. Базиликата датира от V-VI в. Сл. Хр. и е била част от града-крепост Левке, като днес тя е най-запазената част от него. На място могат да се видят крепостни стени, зидове от сгради и голяма полукръгла щерна, с функции на резервоар, а в района през годините също са открити и много предмети от бита.
Според професор Петър Мутафчиев, който прави първото научно описание на базиликата, тя е била катедрала на Левкийската епархия, съществувала някога в гр. Белово, като до нея през Средновековието бива изграден и Голямобеловския манастир. Двата храма функционират до XVII в., когато са унищожени по време на процес по помохамеданчване на българите в околните села. Беловската базилика е типичен пример за базикална постройка със сводесто покритие на централната част.
Сградата се разделя на три надлъжни кораба, средният от които е по-висок и два пъти по широк от страничните, а вкупом всичките завършват с издължени, разделени една от друга овални абсиди на изток. Смята се, че вътрешността се е осветявала посредством полукръгли прозорчета и че олтарната част не е била отделена от останалата част от църквата. Основите на базиликата са градени от средноголеми ломни камъни, а стените от квадратни тухли, споени с червен хоросан. В цялост размерите на съоръжението са 28 метра дължина и 17 метра ширина. Интересен факт е, че централен вход липсва, а се е влизало през два странични такива откъм северната и южната част на триделния притвор.
Първи исторически сведения за базиликата дава българският възрожденец Стефан Захариев при описанието си на Татарпазарджишката кааза, след което се появява и първото научно описание на сградата през 1915 г. Девет години по-късно, през 1924 г., се провеждат първите разкопки, а през 1994 г. базиликата е консервирана и частично реставрирана, като са изградени арките в предверието и подовото покритие е посипано с чакъл.
Два пътя водят към Беловската базилика – един откъм с. Голямо Белово и друг откъм гр. Белово. Този през града се осъществява по черен път и започва от последните къщи на квартал Разсадника. Дълъг е около 6.5 км и може да се измине за 30-40 минути с високопроходим автомобил. Подходът през селото е по пътека, която първо изкачва стръмен склон и после минава през камениста поляна и зашумен дол преди да достигне руините на базиликата. Обозначения и за двата пътя почти напълно липсват, като и двата маршрута са трудни за изминаване.

Идеи за комбиниране

Посещение на Беловската базилика може да се обедини с такова на скалната обител ''Св. Св. Козма и Дамян'' и църквата ''Свети Георги'' в с. Голямо Белово.

Did you enjoy this article?

(4.5/5)

Шуменска крепост

Шуменската крепост е една от най-големите средновековни крепости, запазени на територията на България.

Крепост Овеч

Едно от най-впечатляващите исторически и туристически места, свързани със средновековната история на България.

Плиска

В своя разцвет градът се разпростира върху 23 кв. км – впечатляваща площ, която го нарежда сред най-големите европейски градове от епохата.

Яйлата

Природата в Яйлата е изключителна. В района гнездят и преминават над 178 вида птици, а животинският свят включва повече от 270 регистрирани вида.

Нос Калиакра

Мястото впечатлява не само с историческа значимост, но и с уникална природа и морски пейзажи.

Аневско кале- Копсис

репостта се намира на 960 метра надморска височина, в планински рид, от който се разкриват панорамни гледки към Карловското поле и Средна гора.

Цари Мали град

Възстановена късноантична крепост, разположена над село Белчин,върху хълма Свети Спас.

⚠️ Внимание! Данните са неофициални. Предназначени са за насока и ориентир, а не официален източник на информация.

Източници

Фотопътеводител Западни Родопи, автор Виолета Евтимова

FAQ

Често Задавани Въпроси

Как се стига до Беловската базилика?

 

Достъпът до  Беловската базиликата е труден и се извършва по черен път откъм с. Голямо Белово или гр. Белово. Почти напълно липсват указателни табели и маркировка, но точни напътствия могат да се получат от местните жители.

Кога са първите разкопки на Беловската базилика?

Беловската базилика за пръв път е описана през 1915 г. от Петър Мутафчиев, но реални археологически разкопки се правят едва през 1924 г. от археолога Андрей Гравър

Какво се смята за Беловската базилика?

Смята се, че базиликата е била катедрала на Левкийската епархия, намирала се някога на територията на град Белово.

Къде се намира Беловската базилика?

Беловската базилика се намира в област Пазарджик в местност, по-известна като Свети Спас, близо до гр. Белово.

Каква е формата на Беловската базилика?

Сградата на Беловската базилика се разделя на три надлъжни кораба и в нея се е влизало през два странични входа, вместо през централен такъв.

Къде се намира Беловската базилика?

Беловската базилика се намира в област Пазарджик в местност, по-известна като Свети Спас, близо до гр. Белово.